Znak obce

Osada Osičky, ležící asi 15 km JZ od Hradce Králové, patřila již od 11. století opatovickému benediktýnskému klášteru. Po celé feudální období měla společné osudy a tedy i majitele se sousedními Osicemi. V roce 1421 byly obě vsi zabrány Divišem Bořkem z Miletínka ke Kunětické hoře. od roku 1481 byly již v rukou pánů z Pernštejna a tedy součástí pardubického panství. Když je v roce 1560 odkoupil od zadlužených Pernštejnů arcikníže Maxmilián, staly se Osice i Osičky na dlouhá staletí majetkem královské komory. 

Na katastru obce nejsou evidovány významnější historické památky, statut místního významu má jen návesní zvonička a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1724.

Základ znaku obce prezentuje její rané historické období, kdy náležela opatovickým benediktýnům (hlavice opatské berly vyplněná motivem patriaršího kříže, převzatého ze znaku benediktýnského řádu a barevně upraveného). Ve znaku nalezneme též symbol místní zvoničky (zvon), nebo atribut sv. Jana Nepomuckého (nimbus s pěti hvězdami). Zemědělský charakter lokality podtrhuje užití dominantní zelené barvy. 

Znak byl obci Osičky udělen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky  rozhodnutím č. 27 dne 24. listopadu 2014.

 

6. 5. Radoslav

Zítra: Stanislav

Kontakty

starostka

Štěpánka Dostálová:

724 183 063

 

místostarosta

Ing. Zdeněk Havelka

736 481 151


E-mail: obec@osicky.cz

ID datové schránky:

xn4api6

Úřední hodiny

čtvrtek 20:00 - 21:00

Počasí

Počítadlo návštěvnosti

Statistika návštěvnosti

ODKAZ ZDE

obecosicky_footer.png