Telefon na obecní úřad +420 724 183 063

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Znak obce

Znak obce

Znak

Osada Osičky, ležící asi 15 km JZ od Hradce Králové, patřila již od 11. století opatovickému benediktýnskému klášteru. Po celé feudální období měla společné osudy a tedy i majitele se sousedními Osicemi. V roce 1421 byly obě vsi zabrány Divišem Bořkem z Miletínka ke Kunětické hoře. od roku 1481 byly již v rukou pánů z Pernštejna a tedy součástí pardubického panství. Když je v roce 1560 odkoupil od zadlužených Pernštejnů arcikníže Maxmilián, staly se Osice i Osičky na dlouhá staletí majetkem královské komory. 

Na katastru obce nejsou evidovány významnější historické památky, statut místního významu má jen návesní zvonička a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1724.

Základ znaku obce prezentuje její rané historické období, kdy náležela opatovickým benediktýnům (hlavice opatské berly vyplněná motivem patriaršího kříže, převzatého ze znaku benediktýnského řádu a barevně upraveného). Ve znaku nalezneme též symbol místní zvoničky (zvon), nebo atribut sv. Jana Nepomuckého (nimbus s pěti hvězdami). Zemědělský charakter lokality podtrhuje užití dominantní zelené barvy. 

Znak byl obci Osičky udělen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky  rozhodnutím č. 27 dne 24. listopadu 2014.